Tymczasowe aresztowanie na zasadzie ryzyka
Uzasadnienie do ważnej uchwały Sądu Najwyższego
Tymczasowe aresztowanie na zasadzie ryzyka
Odpowiedzialność Skarbu Państwa z tytułu niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania (art. 552 § 4 kodeksu postępowania karnego) opiera się na zasadzie ryzyka.
Niewątpliwie niesłusznym, w rozumieniu art. 552 § 4 k.p.k., jest takie tymczasowe aresztowanie, które było stosowane z obrazą przepisów rozdziału 28 k.p.k., oraz tymczasowe aresztowanie oskarżonego (podejrzanego), powodujące dolegliwość, której nie powinien doznać, w świetle całokształtu okoliczności ustalonych w sprawie, a także, w szczególności, prawomocnego jej rozstrzygnięcia.
Taka jest treść, o czym już informowaliśmy, uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego - podjętej w składzie: przewodniczący, sędzia sprawozdawca Lech Paprzycki oraz sędziowie: Piotr Hofmański i Andrzej Konopka - z 15 września bieżącego roku (I KZP 27/99).
Oto uzasadnienie uchwały, skrócone jedynie o tzw. przypisy.
Wątpliwości, jakie legły u podstaw sformułowania przez Sąd Apelacyjny w Warszawie pytań prawnych skierowanych do Sądu Najwyższego wynikają przede wszystkim z tego, że k.p.k. z 1997 r. w art. 552 § 4 posługuje się określeniem niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie, gdy k.p.k. z 1969 r. posługiwał się określeniem oczywiście niesłuszne tymczasowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta