Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dylematy środka Polski

01 października 1999 | Regiony | GR

ADMINISTRACJA

Nie ma jeszcze statutu ani strategii rozwoju województwa

Dylematy środka Polski

Województwo tworzą terytoria dawnego "małego" województwa łódzkiego oraz nie istniejących już województw: piotrkowskiego i sieradzkiego, przeważającej części skierniewickiego, dużych obszarów płockiego oraz fragmentu radomskiego. W województwie zabrakło jednak przemysłowego Żyrardowa.

Podział Skierniewickiego, zaznaczony odejściem Żyrardowa do Mazowsza, spowodował nasilenie demonstrowanego w różny sposób niezadowolenia niektórych lokalnych społeczności oraz elit tego dawnego województwa, ciążących - głównie ze względów ekonomicznych i prestiżowych - ku Warszawie i pragnących znaleźć się, tak jak Żyrardów, w obrębie najbogatszego i największego województwa w kraju.

Urząd wojewódzki

W 1998 roku w czterech urzędach wojewódzkich (w Łodzi, Piotrkowie, Sieradzu i Skierniewicach) pracowało 1296 osób, z czego 550 zatrudniał ówczesny urząd w Łodzi. 1 stycznia 1999 r. w nowym urzędzie wojewódzkim pracowało 821 osób, z tego 190 w ośrodkach zamiejscowych urzędu (Piotrków i Sieradz - po 70 pracowników, Skierniewice - 50). Dziś pracują w UW 763 osoby. Do samorządów różnych szczebli przeszło w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1818

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament