Paradoksalny efekt uboczny
Zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych
Paradoksalny efekt uboczny
PAWEŁ MAZURKIEWICZ
Po ostatnich zmianach rozporządzenia ministra finansów mamy katalog wartości niematerialnych i prawnych zamknięty, ale niepełny.
Ostatnia nowelizacja rozporządzenia ministra finansów w sprawie amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (Dz. U. z 1999 r. nr 6, poz. 39; dalej: rozporządzenie) przyniosła fundamentalną zmianę w definiowaniu wartości niematerialnych i prawnych. Zamiast otwartej definicji tych aktywów (konsekwentnie utrzymywanej w przepisach o amortyzacji od początku lat 90.) wprowadzono zamknięty katalog składników majątkowych zaliczanych do wartości niematerialnych i prawnych. Innymi słowy, od początku 1999 r. wartością niematerialną i prawną jest tylko składnik majątkowy wymieniony wprost w przepisach § 3 ust. 1 lub ust. 2 rozporządzenia.
Być może uznano, iż przepisy staną się dzięki temu łatwiejsze w interpretacji; niewykluczone, iż chciano ograniczyć nadużycia w kwalifikowaniu niektórych składników majątkowych, chociaż doprawdy trudno wyobrazić sobie, o jakie nadużycia mogłoby tu chodzić.
Zmianę przepisów można by ocenić pozytywnie, pod warunkiem wszakże, iż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta