Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak gwóźdź wbity w ścianę

12 września 2000 | Książki | JD

PÓŁKA Z POEZJĄ

Ja, gwóźdź wbity w ścianę

Janusz Drzewucki

Czytając wiersze Janusza Szubera, mamy piękne złudzenie wędrowania w towarzystwie poety po jego rodzinnej ziemi: po Sanoku i okolicach, po bieszczadzkich szlakach. Z tym, że są to podróże nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie. W swoich wierszach Szuber ocala świat, którego już nie ma.

Do takich mniej więcej wniosków mogliśmy dojść po lekturze najobszerniejszego wyboru liryki Szubera z lat 1968-1997, zatytułowanego "O chłopcu mieszającym powidła". W poezji i dzięki poezji Szuber przywoływał do życia raz jeszcze to wszystko, co przeżył i co zapamiętał: dzieciństwo i szkołę, młodzieńcze fascynacje sztuką i nauką, ówczesne dylematy religijne i filozoficzne, które miały go w przyszłości określić jako człowieka i jako twórcę. W utrzymanych nierzadko w poetyce gawędy wierszach Szuber dokonał rekonstrukcji rozpadającego się w mrokach przeszłości świata, w którym żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy i Żydzie. Galicja Szubera to przede wszystkim nie tylko świat, który przeminął, ale imponujący konglomerat wielu wyznań i różnych kultur.

Samorodnej i samoistnej liryce Janusza Szubera towarzyszy równie ekscytująca legenda. Poeta urodził się w roku 1948, jest więc rówieśnikiem twórców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2111

Spis treści

Regiony Polski - Lubelskie

Zamów abonament