Obowiązek zgłoszenia i znakowanie
Jakość artykułów rolno-spożywczych
Obowiązek zgłoszenia i znakowanie
Rozpoczęcie oraz zakończenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, przetwarzania, składowania, konfekcjonowania oraz sprzedaży produktów rolnych i spożywczych przeznaczonych na eksport należy zgłosić Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych - zakłada rządowy projekt ustawy, którego pierwsze czytanie odbędzie się na tym posiedzeniu Sejmu.
Projekt ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych reguluje całość tej problematyki, lecz nie dotyczy produktów wytwarzanych na własny użytek lub sprzedawanych bezpośrednio przez producenta konsumentowi oraz materiału siewnego roślin rolniczych, ogrodniczych i zielarskich, o których mówi ustawa o nasiennictwie.
Projekt dostosowuje polskie przepisy do wymagań unijnych.
Definicje i wymogi
Pod pojęciem "artykuł rolno-spożywczy" rozumie się: produkty rolne, środki spożywcze oraz wyroby tytoniowe. Jakość handlową artykułów rolno-spożywczych definiuje się jako właściwości organoleptyczne (np. zatęchły zapach zboża), fizykochemiczne (m.in. oznaczenia glutenu dla skupowanego zboża) i mikrobiologiczne (np. ustalenie klas dla skupowanego mleka) tych produktów. O jakości produktu decyduje również wymiar, wielkość,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta