Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Murem do sąsiada

12 września 2000 | Moje Prawo | IL

NIERUCHOMOŚCI

Zgłasza się tylko budowę płotów od ulicy i wyższych niż 2 metry i 20 centymetrów

Murem do sąsiada

Mury, płoty, rowy, miedze i inne podobne urządzenia na granicy gruntów służą sąsiadom i ci muszą je wspólnie utrzymywać. Wymagania, jakim powinny odpowiadać ogrodzenia, określa prawo budowlane. Wskutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie obowiązuje już zakaz stawiania szczelnych ogrodzeń między działkami.

W odniesieniu do murów, płotów, rowów itp. obowiązuje domniemanie, że służą do wspólnego użytku sąsiadów, czyli nie tylko właścicieli gruntów, ale także ich domowników, dzierżawców, użytkowników. To samo dotyczy drzew i krzewów rosnących na samej granicy. Z ich owoców można korzystać wspólnie. Sąsiadom wolno oczywiście poczynić zgodnie inne ustalenia.

Przepisy nie przewidują wszystkich możliwych sytuacji, dlatego w razie konfliktu, gdyby sprawa doszła do sądu, będzie on brał pod uwagę również ustalone zwyczaje, dobre obyczaje i zasady słuszności.

Nietykalny płot

Domniemanie dotyczące wspólnego użytku obowiązuje bez względu na to, kto wzniósł urządzenie (płot, mur), i którego z sąsiadów jest własnością. Nie ma też znaczenia, kto posadził drzewo lub krzew. Odrębną sprawą jest prawo własności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2111

Spis treści

Regiony Polski - Lubelskie

Zamów abonament