Z sądowego lamusa, Encyklopedia, Pamiętaj, że... , §§§
- Z sądowego lamusa
- Encyklopedia
- Pamiętaj, że...
- §§§ Z SĄDOWEGO LAMUSA
Śmierć dzieciobójczyniom
Wśród kilku mrożących krew w żyłach historii kryminalnych z czasów staropolskich zachowało się opowiadanie Antoniego Biesiekierskiego, sędziego Sądu Asesorskiego, oparte jakoby na jego doświadczeniach. Ów najwyższy ówcześnie sąd wydający wyroki w imieniu króla pod przewodnictwem kanclerza wielkiego koronnego rozpatrywał 15 marca 1775 r. sprawę panny Zofii Zarębianki, zajmującej się "gospodarstwem we wsi Niwkach, w ziemi łęczyckiej położonej, dziedzicznej stryja swojego, który dla urzędowania nie mógł sam doglądać gospodarstwa".
Oskarżono ją o dzieciobójstwo. Zeznawali przeciw niej liczni świadkowie. Twierdzili, że wydała na świat potomka, którego ojcem był jeden ze starających się o jej rękę kawalerów. By uniknąć kompromitacji i potępienia przez sąsiadów, zabiła niemowlę, a zwłoki zakopała w ogrodzie dworskim. Znaleziono je niebawem i rzecz się wydała.
Zarębianka uparcie zaprzeczała. Oddano ją więc katu, by ów wydobył z niej ostateczne przyznanie konieczne do skazania. Obowiązywała bowiem wówczas zasada, że przyznanie się do zbrodni jest koroną dowodów (confessio est regina probationum). Tortury stosowano wówczas w ostateczności i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta