Ważność uchwały
Ważność uchwały
Każda uchwała rady pracowniczej jest ważna, jeśli została poprawnie podjęta, a więc spełnia warunki wynikające z ustawy z 25 września 1981 r. o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego. Statut samorządu lub regulamin obrad rady pracowniczej (art. 32 ust. 2) może uściślać tryb podejmowania uchwał, nie może jednak wprowadzać ograniczeń ich ważności, jeśli nie znajdują podstaw w przepisach ustawowych.
W przedsiębiorstwie państwowym w statucie samorządu przyjęto jako zasadę, że podjęte przez radę uchwały podpisują jej przewodniczący i sekretarz. Po rozpatrzeniu budzącej emocje kwestii sekretarz rady odmówił podpisania uchwały przyjętej we właściwym trybie i w treści zgodnej z prawem. Nie jest przy tym istotne, czy odmówił podpisu dlatego, że nie uczestniczył w posiedzeniu, czy też nie utożsamia się ze stanowiskiem rady zawartym w uchwale. Czy taka uchwała bez podpisu sekretarza rady jest ważna, jakie warunki muszą być spełnione, aby ważność uchwały nie mogła być kwestionowana? - pytają z Nowej Soli.
Podpisanie przez przewodniczącego i sekretarza podjętej przez radę uchwały nie jest wymagane przez ustawę i w istocie ma charakter formalny. Podpisując dokument, wyznaczeni w statucie członkowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta