Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgierski Wersal

17 listopada 2000 | Moje Podróże | DM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Węgierski Wersal

CO,GDZIE, ZA ILE

Zamek Esterhazy, który miał zaćmić przepychem Wersal i pałace Habsburgów

(C) ZOLTÁN HALÁSZ/ZE ZBIORÓW INSTYTUTU WĘGIERSKIEGO

DARIUSZ MACIAK

Niektórzy twierdzą, że prawdziwe Austro-Węgry przetrwały w Krakowie. W tym mieście jednak czuć przede wszystkim Galicję. Za to na pograniczu austriacko-węgierskim coś z klimatu cesarsko-królewskiego imperium pozostało. Znajdziemy tu urokliwe miasto Sopron, malowniczo położone wśród pagórków porosłych winną latoroślą.

Jego dzieje są imponujące. Gdy w I wieku naszej ery stanęły na Nizinie Węgierskiej legiony rzymskie cesarza Augusta, założyli tu Rzymianie miasto Scarbantia. Władza rzymska przetrwała na tym terenie niemal do końca istnienia Imperium Rzymskiego w V wieku. Po Rzymianach niewiele pozostało. Warto jednak pamiętać, że tzw. Dom Fabriciusa w Sopronie przy głównym placu miasta F?t?r zbudowany został na rzymskich fundamentach, podobnie jak najbardziej znany zabytek - Wieża Strażacka.

Przez Panonię, tak nazywano tereny dzisiejszych Węgier, przemieszczały się hordy kolejnych dzikich najeźdźców przybywających ze Wschodu. Po Germanach, Sarmatach, Hunach i Słowianach nad Dunaj przybyli około 900 roku Węgrzy. Wkrótce stworzyli tu potężne państwo, które z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2166

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Regiony Polski - Podkarpackie

Regiony Polski - Mazowieckie

Zamów abonament