Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitałowa w organizacji

17 listopada 2000 | Prawo | KK

Kodeks spółek handlowych (12)

 • Poprzednie odcinki Kapitałowa w organizacji

  Zdolność prawna - zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków; podstawowy atrybut każdej osoby fizycznej i każdej osoby prawnej

  Zdolność do czynności prawnych - zdolność do kształtowania swojej sytuacji prawnej w zakresie praw i obowiązków bezpośrednio przez własne działania. Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.

  Zdolność sądowa - zdolność występowania w procesie jako strona.

  Kodeks spółek handlowych obok wielu innych instytucji wprowadza do polskiego prawodawstwa spółkę kapitałową w organizacji. W ten sposób rozstrzygnięty został trwający właściwie od wejścia w życie kodeksu handlowego z 1934 r. spór, czym jest spółka kapitałowa między jej zawiązaniem a zarejestrowaniem przez właściwy sąd rejestrowy i - tym samym - uzyskaniem przez nią przymiotu osobowości prawnej.

  Zgodnie z art. 161 § 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z o.o. w organizacji, natomiast zgodnie z art. 323 § 1 k.s.h. z chwilą zawiązania spółki powstaje spółka akcyjna w organizacji. W ślad za tymi deklaracjami o charakterze ogólnym ustawodawca konsekwentnie wprowadza wiele

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2166

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Regiony Polski - Podkarpackie

Regiony Polski - Mazowieckie

Zamów abonament