Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspomnienia

17 listopada 2000 | Wspomnienia | AK TS
źródło: X00217
źródło: Nieznane

 • Ksiądz Waldemar Wojdecki (1941 - 2000)
 • Jacques Chaban-Delmas (1915 - 2000) Ksiądz Waldemar Wojdecki (1941 - 2000)

  Odnowiciel "Przeglądu Katolickiego"

  FOT. RYSZARD DUTKIEWICZ

  Przygoda kierowania wznowionym "Przeglądem Katolickim" przytrafiła się księdzu Wojdeckiemu niespodzianie i - jak się zdaje - nie całkiem po jego myśli. Wiosną 1984 roku władze stanu wojennego, chcąc zjednać księdza prymasa Glempa, zgodziły się na reaktywowanie w Warszawie tygodnika związanego z Kościołem. Poprzednie ekipy przez 36 lat, od zamknięcia w 1948 roku "Tygodnika Warszawskiego" i aresztowania dużej części zespołu redakcyjnego, nie chciały o tym słyszeć. Ksiądz doktor Waldemar Wojdecki, któremu w 1983 roku prymas powierzył funkcje dyrektora Wydawnictwa Archidiecezji Warszawskiej i redaktora "Wiadomości Archidiecezjalnych Warszawskich", pisma urzędowego kurii, musiał objąć także obowiązki redaktora naczelnego "Przeglądu Katolickiego".

  Nie znał się na redagowaniu czasopisma. Znał się na kaznodziejstwie, z którego dziejów zrobił doktorat, wykładał homiletykę na Akademii Teologii Katolickiej i w seminarium duchownym. Może zresztą dlatego dobrze uświadamiał sobie to, z czego nie wszyscy jego zwierzchnicy zdawali sobie sprawę, że język i funkcja kazania są różne od języka i funkcji dziennikarstwa, i że gazeta może

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2166

Spis treści

Wspomnienia

Fotoreportaż

Regiony Polski - Podkarpackie

Regiony Polski - Mazowieckie

Zamów abonament