Podziemne anomalia
W poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty
Podziemne anomalia
PLAN ZAMKU W BOLKOWIE
REPRPDUKCJA GRZEGORZ HAWAŁEJ
W obrębie murów średniowiecznego zamku w Bolkowie (woj. dolnośląskie) kryją się nieznane pomieszczenia podziemne, tunel, pustki skalne i konstrukcje budowlane. Takie są wyniki badań georadarowych przeprowadzonych na zamku 4 i 5 października, które sfinansowały "Rzeczpospolita" i Wydawnictwo Dolnośląskie (informowaliśmy o nich obszernie).
Ich celem była weryfikacja tezy dr. Stanisława Stulina, który w książce "Gdzie ukryto Bursztynową Komnatę" napisał, że słynny zabytek z Carskiego Sioła pod koniec wojny Niemcy ukryli w śląskiej warowni. Zdaniem dr. Adama Szynkiewicza, geologa, który kierował badaniami georadarowymi prowadzonymi przez szczecińskie Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe T. Malutko GEA, uzyskane wyniki należałoby zweryfikować i doprecyzować także za pomocą innych metod badawczych.
Bursztynowy ślad
Stanisław Stulin, powołując się na relację świadka - Czesława H. - napisał, że kolumna niemieckich samochodów ciężarowych w połowie listopada 1944 przywiozła na bolkowski zamek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta