W akcyjnej: prawo do dywidendy
W akcyjnej: prawo do dywidendy
- Poprzednie odcinki Prawo do udziału w zysku spółki, zwane prawem do dywidendy, jest jednym z wypływających z akcji praw o charakterze majątkowym. Rozróżnia się tzw. ogólne prawo do dywidendy, które jest uprawnieniem udziałowym i powstaje z chwilą pojawienia się zysku w spółce, oraz konkretne roszczenie o wypłatę dywidendy, które ma charakter obligacyjny i powstaje w chwili podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o podziale zysku. Kodeks spółek handlowych nie definiuje pojęcia "dywidenda". W doktrynie definiuje się ją jako czysty zysk w spółce lub, ściślej, jako część zysku przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy.
Zarząd jest zobowiązany do sporządzenia bilansu oraz sprawozdania finansowego z działalności spółki, z których wynika, czy wypracowała zysk. Przedmiotem zwyczajnego walnego zgromadzenia, które powinno się odbyć w ciągu sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego, jest rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania, bilansu oraz rachunku zysków i strat za rok ubiegły, powzięcie uchwały o podziale zysków lub pokryciu strat oraz udzielenie władzom spółki pokwitowania z wykonania przez nie obowiązków. K.s.h. stanowi, że odpisy sprawozdania zarządu z działalności spółki i sprawozdania
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta