Wyjście z zaklętego kręgu
Wyjście z zaklętego kręgu
RYS. PAWEŁ GAŁKA
KRZYSZTOF SZCZERSKI
Dyskusja o zasadności tworzenia urzędów centralnych nie powinna być dyskusją o nieumiarkowanej żądzy władzy polityków, ale o wypracowaniu modelu zarządzania państwem. Dobrze, by pamiętał o tym prezydent Aleksander Kwaśniewski, który staje obecnie przed pokusą zawetowania ustawy o Głównym Urzędzie Administracji Publicznej.
Dyskusja o najlepszym sposobie administrowania państwem nabiera nowych barw. Do niedawna jej leitmotivem była kwestia decentralizacji, liczby województw, podziału kompetencji między poszczególne segmenty w ramach terytorialnego podziału administracji ogólnej. Dzisiaj pretekstem stało się przedkładanie przez rząd kolejnych projektów ustaw powołujących do życia nowe urzędy centralne. Przeciwnicy tych działań znajdują się na społecznie łatwej pozycji - ich argumenty o "mnożeniu stołków w tempie rozrodu królików" spotkają się z pewnością ze zrozumieniem sporej części Polaków. Trudno zrozumieć, jakie istotne powody stoją za powstaniem nowych urzędów. W moim przekonaniu jest tak nie dlatego, że trudno powody te znaleźć, lecz z racji niekonsekwencji w budowaniu administracji centralnej w Polsce....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta