Wiatr nas zwyciężył
Wiatr nas zwyciężył
FOT. (C) MONIKA ROGOZIŃSKA
RZ: Średnia wieku uczestników Polskiej Zimowej Wyprawy na Makalu, wynosząca 46 lat, zaszokowała wiele osób. Powszechne jest przekonanie, że ekspedycja w takim składzie nie miała szans na sukces.
KRZYSZTOF WIELICKI: Pojęcie młodości akurat w górach najwyższych jest sprawą względną. Chcę tu przypomnieć, że w wieku 46 lat wszedłem na drugi szczyt świata, K2, a tydzień później samotnie wspiąłem się na inny ośmiotysięcznik, Nanga Parbat, i zakończyłem tym zdobywanie Korony Himalajów. Wydaje mi się, że większą rolę odgrywa tu głowa niż wiek. Wolałbym, aby średnia wieku była niższa, ale nie ma wielu chętnych, aby podejmować trudne wyzwania. Kto ma ochotę poświęcać parę miesięcy, żeby zmagać się z wiatrem? W zimowym himalaizmie potrzebna jest cierpliwość, którą nabywa się wraz z wiekiem i doświadczeniem. Zresztą sprawa wieku wspinaczy nie jest tylko problemem tej wyprawy, ale w ogóle dzisiejszego himalaizmu.
Skąd się wzięła ta luka pokoleniowa? Spośród czternastu ośmiotysięczników siedem zdobytych zostało zimą w ciągu ośmiu lat. Wszystkie pierwsze wejścia należą do polskich alpinistów, lecz ostatnie z nich zostało dokonane jedenaście...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta