Podstawowe przekształcenie
Podstawowe przekształcenie
- Poprzednie odcinki System prawa gospodarczego powinien być tak skonstruowany, by wybór tej lub innej formy działalności nie przynosił bezpośrednich korzyści uczestnikom życia gospodarczego. Spółka cywilna nie ma być lepsza ani gorsza od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Co najwyżej, jedna z tych form będzie lepiej odpowiadać skali i charakterowi działalności, którą przedsiębiorcy zamierzają podjąć.
Z tej samej przyczyny prawo handlowe powinno umożliwiać i ułatwiać dowolne przekształcenia podmiotów gospodarczych, bo ich forma nie powinna być ciężarem dla przedsiębiorcy. Kodeks spółek handlowych podjął w tym zakresie przełomowe wyzwanie uregulowania tego, co dotychczas uregulowanie nie było. Kodeks handlowy dopuszczał tylko przekształcenie spółek kapitałowych. Co więcej, szczegółowej regulacji podlegało jedynie przekształcenie spółki akcyjnej w spółkę z o.o, które należało do rzadkości, chcąc zaś przekształcić spółkę z o.o. w akcyjną, należało odpowiednio stosować jedyne uregulowane w przepisach przekształcenie.
Obecnie przepis art. 551 § 1 k.s.h. stwierdza, iż spółka partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna i z o.o. może być przekształcona w inną spółkę handlową. Jak nietrudno zauważyć, wśród
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta