Odszkodowanie - owszem, lecz kiedy
Odszkodowanie - owszem, lecz kiedy
Przepis przyznający właścicielom odszkodowania za grunty przejęte na drogi publiczne wydzielone w związku z podziałem nieruchomości na działki budowlane nie wskazuje żadnego konkretnego terminu jego wypłaty. Z tego powodu, zdaniem rzecznika praw obywatelskich, nie spełnia wymagań stawianych konstytucyjnemu ujęciu słusznego odszkodowania za wywłaszczenie.
Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości podzielonych na wniosek właściciela przechodzą - w zależności od rodzaju drogi - na własność gminy, powiatu, województwa lub skarbu państwa. Jest to niewątpliwie rodzaj wywłaszczenia. Właścicielowi przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej z właściwym organem, a dopiero gdy do takiego uzgodnienia nie dojdzie, ustala się je i wypłaca wedle zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu. Normujący tę kwestię art. 98 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543) nie określa żadnego konkretnego terminu ustalenia i wypłaty odszkodowania, co jest przyczyną konfliktów sygnalizowanych w korespondencji rzecznika praw obywatelskich z ministrem rozwoju regionalnego i budownictwa.
Bezpośrednim powodem zajęcia się sprawą przez rzecznika było wystąpienie właścicieli nieruchomości z Krakowa.. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta