Innego świata nie ma
Innego świata nie ma
KRZYSZTOF MASŁOŃ
Taki świat musi budzić odrazę - przeraża i wywołuje odruch protestu. Oto w obawie o życie córki teść zabija zięcia. Oto syn bije matkę i wyrzuca ją z domu. Oto rozbojem, złodziejstwem i prostytucją trudnią się dzieci. Tacy są antybohaterowie "Drewnianych mostów", najnowszego tomu opowiadań Kazimierza Orłosia.
Wypędzona z domu kobieta ("Pierwszy śnieg") próżno szukać będzie miejsca dla siebie. Ojciec, który uratuje córce życie ("Bez ciebie nie mogę żyć"), nie znajdzie w niej świadka obrony. Nic się nie zmienia - powie uważny czytelnik książek Kazimierza Orłosia. Bo też czy znalazła pomoc broniąca się przed gwałtem dziewczyna z "Drzewa Pana Jezusa", opowiadania z wydanego w latach 80. w podziemiu tomu "Pustynia Gobi"? Mogła liczyć, co najwyżej, na milczenie świadków, a na pewno na ich wzgardę.
"Pustynia Gobi" ukazała się w drugim obiegu. Mieliśmy stan wojenny, wśród postaci z opowiadań Orłosia pojawili się zomowcy i przenoszący bibułę studenci. Zdawałoby się - inny, zupełnie inny czas. Ale sięgnijmy w przeszłość jeszcze głębiej. W 1970 r. nakładem Czytelnika wydane zostały "Ciemne drzewa" z opowiadaniami pisanymi jeszcze w latach 60., w końcowym okresie małej stabilizacji pod wodzą towarzysza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta