Rodzinna uprzejmość kosztuje
Rodzinna uprzejmość kosztuje
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Użyczenie przez matkę lokalu na działalność gospodarczą własnemu synowi jest nieodpłatnym świadczeniem, którego wartość podwyższa dochód, a w efekcie i podatek.
Takim stwierdzeniem Naczelny Sąd Administracyjny zaakceptował interpretację organów skarbowych art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf), według którego przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Z wyroku NSA z 23 maja 2001 r. (sygn. SA/Rz 1495/99) wynika, iż lepiej byłoby, gdyby matka zawarła z synem umowę najmu tego lokalu. Wprawdzie matka musiałaby od dochodu z najmu zapłacić podatek, ale syn nie tylko nie powiększałby swych przychodów z tego tytułu, ale zaliczyłby czynsz do kosztów uzyskania przychodów (patrz przykłady). W każdym razie, nim w rodzinie podejmie się decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu do używania nieruchomości, samochodu, maszyny itd., warto dobrze się zastanowić, czy ta wspaniałomyślność będzie się rodzinie opłacała.
Umowa użyczenia budynku o pow. 70 mkw. na prowadzenie działalności gospodarczej została zawarta między matką będącą jego właścicielką a synem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta