Szkoda czasu
Szkoda czasu
KRZYSZTOF KOWALSKI
Pierwszych pięć milionów lat istnienia, w epoce kamienia, człowiek żył wyłącznie z tego, co upolował i nazbierał. Gdy zabezpieczył podstawowe potrzeby: pożywienia, odzienia, schronienia, pozostałego mu czasu wolnego nie przeznaczał na to, aby więcej pracować i więcej mieć. Przeciwnie: "W przeszłości, gdy życie stawało się łatwiejsze, ludzie nie oddawali się abstrakcyjnej przyjemności zbijania majątku, lecz po prostu mniej pracowali. A jeśli przyroda była dla nich szczególnie łaskawa, pozostawali w idyllicznej szczęśliwości Polinezyjczyków lub Greków z czasów Homera, poświęcając swe najlepsze siły sztuce, obrzędom religijnym i miłości" (Mumford).
20 000 lat temu ci, którzy malowali w grocie Lascaux, potrzebowali zaledwie dwóch, trzech godzin w ciągu doby na zabezpieczenie potrzeb życiowych. Mieli dużo wolnego czasu, którego nie marnowali na gromadzenie dóbr, bogactwa, na dorabianie się. Zjawisko "dodatkowej" pracy, niekoniecznej do przeżycia, pojawiło się późno, dopiero 10 000 lat temu, gdy świat porzucił łuk na rzecz pługa.
"Czas jako kategoria ekonomiczna zakłada terminowość,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta