W kolejce po prestiż
W kolejce po prestiż
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Ponad 400 milionów dolarów zgromadzonego funduszu, 719 laureatów, najbardziej prestiżowe na świecie wyróżnienie i największa duma Szwecji - tym jest Nagroda Nobla, która w przyszłym tygodniu będzie przyznawana w setną rocznicę jej ustanowienia. Polska nie ma powodów do kompleksu: mamy sześciu laureatów i siedem wyróżnień w czterech dziedzinach. I nowe nadzieje na kolejne nagrody.
To był genialny pomysł. Alfred Nobel zdobył ogromny majątek w drugiej połowie XIX w. dzięki wynalazkom (ponad 350 patentów) i nieprzeciętnym umiejętnościom menedżerskim (był też przemysłowcem). Przed 135 laty opracował metodę produkcji dynamitu, a zaraz potem założył firmy i laboratoria w ponad 20 krajach. Wbrew spadkobiercom całą fortunę (9,2 mln ówczesnych dolarów) postanowił przeznaczyć na ufundowanie pierwszego w tamtych czasach międzynarodowego wyróżnienia. Zmarł na zawał serca przed 105 laty - 10 grudnia 1896 r. w San Remo. Od tego czasu właśnie w tym dniu co roku odbywa się w Sztokholmie królewski ceremoniał wręczenia Nagrody Nobla (jedynym wyjątkiem były lata 1940 - 42,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta