Wydatki pod specjalnym nadzorem
Wydatki pod specjalnym nadzorem
FOT. RAFAŁ ZAWISTOWSKI
ANNA FORNALCZYK
Zapowiadana przez polityków reforma finansów publicznych ma na razie dość mglisty kształt. Ważnym elementem tej reformy powinno być niewątpliwie uporządkowanie przepływu publicznych pieniędzy między budżetem państwa, funduszami celowymi i przedsiębiorcami korzystającymi z pomocy publicznej.
Od stycznia tego roku obowiązuje ustawa o dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (dalej: ustawa o pomocy publicznej). Półroczne vacatio legis miało przygotować organy udzielające pomocy i jej beneficjantów do stosowania zasad określonych w ustawie. Tak się jednak nie stało, ponieważ Ministerstwo Gospodarki nie przygotowało we właściwym terminie rozporządzeń wykonawczych do ustawy; weszły one w życie z ośmiomiesięcznym opóźnieniem.
Ustawa o pomocy publicznej ma do spełnienia cztery główne cele: zagwarantowanie przejrzystości przepływu środków publicznych, określenie dopuszczalnego udziału środków publicznych w finansowaniu przedsięwzięć realizowanych przez przedsiębiorców, ocenianie efektywności wykorzystania tych środków oraz wpływu pomocy na zakłócenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta