Jak chronić się przed niesolidnością
Jak chronić się przed niesolidnością dłużników
FOT. RAFAŁ GUZ
Często przedsiębiorca, biorąc udział w życiu gospodarczym, sam naraża się na kłopoty. Nie zabezpiecza swoich wierzytelności, a później ma pretensje do przepisów, które rzekomo nie dają mu ochrony. Jakie są najskuteczniejsze sposoby zabezpieczenia się przed działaniami dłużnika, który próbuje się wyzbyć majątku?
ADAM TOMCZYŃSKI: Idealnych sposobów na nieuczciwych dłużników nie ma i chyba być nie może. Zawsze jest niebezpieczeństwo poniesienia przez wierzyciela straty, gdyż może on poruszać się tylko w granicach prawa. Jestem wielkim zwolennikiem korzystania z zabezpieczenia w formie weksla, radykalnie ułatwiającego egzekucję należności. Bardzo dobrym zabezpieczeniem jest gwarancja bankowa albo instytucja zastrzeżenia własności rzeczy sprzedanej. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancja bankowa zapewniająca odzyskanie należności jest dość droga. Nie wszystkich przedsiębiorców na nią stać. Gwarancja chroni też w postępowaniu upadłościowym - pomimo ogłoszenia upadłości można dochodzić należności od banku, który ją wystawił. Najpierw jednak trzeba wydać na nią pieniądze. W postępowaniach upadłościowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta