Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan po potopie

26 kwietnia 2003 | Plus Minus | AJ
źródło: Nieznane

PAŃSTWO DO REMONTU

Stan po potopie

RYS. JANUSZ KAPUSTA

ABP JÓZEF ŻYCIŃSKI

Cynizm demonstrowany przez będących u władzy ludzi lewicy jest na dłuższą metę bardziej szkodliwy społecznie niż populizm Samoobrony. Populistyczny slogan nigdy nie będzie atrakcyjny dla odbiorców reprezentujących określony poziom. Cynizm władzy może natomiast pociągać wszystkich, u których pragnienie sukcesu za wszelką cenę rozkwita w moralnej próżni.

Symbolem zatarcia granicy między rzeczywistością a fikcją stał się dla wielu osób atak terrorystyczny z 11 września 2001 r. Obraz, na którym samolot wbijał się w ścianę wieżowca, niektórzy z telewidzów uważali początkowo za filmowy kicz, dający niepochlebne świadectwo o gustach producenta.

W polskich warunkach rozmyte granice świata fikcji znacznie wcześniej przejmująco ukazał Tadeusz Konwicki w "Małej apokalipsie". Przyjęta w niej konwencja literacka miała wiele twórczych zastosowań w działaniach PRL-owskich polityków. Ktoś wspominał mi, że gdy w pamiętny dzień 13 grudnia o godzinie 9.00 rano usłyszał w radiu przemówienie generała Jaruzelskiego, był przekonany, że to pastisz nadawany w kabaretowym programie "60 minut na godzinę", w którym często przemycano ironiczne komentarze na temat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2909

Spis treści
Zamów abonament