Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Staś i Bronio

26 kwietnia 2003 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

ROZMOWA AGNETA PLEIJEL O WITKIEWICZU I MALINOWSKIM

Staś i Bronio

(c) KATARINA STOLTZ

Agneta Pleijel (1940), poetka, dramaturg i powieściopisarka. Przez kilka lat była prezesem szwedzkiego PEN Clubu. Oprócz kilku tomów poezji: "?nglar, dv?rgar" (1981, Anioły, karły), "?gon ur en dr?m" (1984, Oczy ze snu), wydała również powieści: "Vindspejare" (Kto zważa na wiatr, 1987), "Hundstj?rna" (Psia Gwiazda, 1989), "Fungi" (1993) i "En vinter i Stockholm" (Pewnej zimy w Sztokholmie, 1997) oraz opublikowanego w 2000 r. "Lorda Nevermore". Ta ostatnia powieść przetłumaczona została m.in. na francuski, niemiecki, angielski, włoski, hiszpański, a ostatnio - polski. W przekładzie Iwony Jędrzejewskiej "Lord Nevermore" ukazał się nakładem wydawnictwa Jacek Santorski & Co.

Rz.: Co zadecydowało o podjęciu przez panią pracy nad "Lordem Nevermore": fascynacja bohaterami, epoką, inną kulturą i historią?

AGNETA PLEIJEL: Głównie fascynacja dwoma niezwykłymi, interesującymi mężczyznami: Bronisławem Malinowskim i Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Uczonym i artystą - tak różnymi, a zarazem tak podobnymi do siebie.

Który z nich był dla pani ważniejszy?

Witkacy - on mnie wręcz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2909

Spis treści
Zamów abonament