Obrót ziemią rolną
- POPRZEDNIE ODCINKI - www.rzeczpospolita.pl/prawo/porady.html
FOT. RAFAŁ GUZ
Ustawa z 11 kwietnia o kształtowaniu ustroju rolnego wchodzi wprawdzie w życie dopiero 16 lipca tego roku, ale już teraz budzi wiele kontrowersji. Wczoraj wątpliwości czytelników wyjaśniał dr hab. BŁAŻEJ WIERZBOWSKI, radca prawny, kierownik Katedry Prawa Rolnego na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Oto relacja z telefonicznego dyżuru.
Jednym z wymogów statusu rolnika indywidualnego są kwalifikacje rolnicze. Z kolei art. 6 ust. 3 pkt 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (dalej: ustawa) mówi, że takie kwalifikacje ma m.in. ten, kto uzyskał wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe. Czy chodzi tu o jakiekolwiek wykształcenie średnie lub wyższe, czy koniecznie o profilu rolniczym?
Oczywiście, o jakiekolwiek wykształcenie średnie lub wyższe. Oznacza to, że rolnikiem indywidualnym jest ten, kto ma co najmniej zasadnicze wykształcenie rolnicze lub jakiekolwiek wykształcenie średnie lub wyższe. Wystarczy więc, jeśli dana osoba skończyła np. liceum ogólnokształcące lub ma np. tytuł magistra historii. Ustawa jest jednak bardziej liberalna....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta