Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Święto Pracy

26 kwietnia 2003 | Publicystyka, Opinie | JK

MOIM ZDANIEM

JAN KRZYSZTOF BIELECKI:

Święto Pracy

Pierwszy maja nieodparcie kojarzy mi się z pochodami. W latach 70. jedni demonstrowali swoją radość i wierność Związkowi Radzieckiemu, inni kombinowali, jak nie wziąć udziału w obchodach 1 Maja. Miało się wtedy poczucie, że nie idąc na pochód, demonstrujemy swój brak przyzwolenia na panujący system.

W latach 80. zaczęliśmy brać udział w manifestacjach pierwszomajowych, by w ten sposób protestować przeciwko stanowi wojennemu, a przy okazji pokazać zwolennikom gen. Jaruzelskiego, że nie mają monopolu na obchodzenie święta pracy. We wczesnych latach 90. pochody pierwszomajowe organizowano pod hasłem "tak dalej być nie może". W ten sposób czołówka polskiej lewicy wyrażała oburzenie z powodu ogromnego, 10-procentowego bezrobocia. W tamtych latach protestowało się bezpiecznie, na ulicach nie było ZOMO, policja nie biła i nie polewała demonstrantów wodą z sikawek, co tak ośmieliło kiedyś protestujących związkowców ze Śląska, że zaczęli wyważać drzwi do URM-u, których broniło jedynie dwóch strażników.

Teraz jest inaczej, bo mamy XXI wiek. Modne stało się demonstrowanie w salonie, a nie na ulicy. Korzystając zatem z gościnności "Rzeczpospolitej" postanowiłem zamanifestować indywidualnie swoje przywiązanie do święta pracy, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 2909

Spis treści
Zamów abonament