Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odwet na państwie

26 kwietnia 2003 | Plus Minus | JA
źródło: Nieznane

Z PSYCHOLOGII III RP

Odwet na państwie

(c) ARTUR SITNIK

JANUSZ A. MAJCHEREK

Kryzys państwa i społeczeństwa, o którym mówią i piszą poważni analitycy, nie zostanie przełamany, jeśli przedstawiające go diagnozy pozostaną nietrafne lub niepełne, jak to się zwykle zdarza.

Zaburzenia w świadomości i strukturze społecznej, obserwowane w Polsce od 1989 roku, nie są zaskakujące, bo zachodzą w okresie szybkich przemian i silnych wstrząsów. Po upadku komunizmu powstała pustka wymagająca zapełnienia także w zakresie poczucia indywidualnej i zbiorowej tożsamości Polaków. Musieli oni na nowo określić, kim są i chcą być. To poważne wyzwanie.

My, oni, obcy

Najprymitywniejszy i dlatego najsilniej się narzucający (a także narzucany przez umyślnych) sposób autoidentyfikacji polega na wskazaniu swojej odmienności przez odniesienie się do innych, przeciwstawienie ich sobie. W Polsce istniała długa tradycja takiego samookreślania, wywodząca się z okresu zaborów. W PRL została ona ugruntowana, bo to wtedy powstała charakterystyczna antynomia "my" - "oni". Po upadku PRL pojawiła się potrzeba lub przynajmniej pokusa znalezienia jakichś nowych "onych", wobec których można byłoby odnieść nową polskość.

Niektórzy uznali, że w istocie owi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2909

Spis treści
Zamów abonament