Współczesna wieża Babel
Współczesna wieża Babel
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
MAREK A. CICHOCKI
Główna oś sporu o konstytucyjne odwołanie do Boga powinna przebiegać między tymi, którzy wierzą bezgranicznie w zdolności człowieka, a tymi, którzy są wobec takiego optymizmu sceptyczni.
W najważniejszych instytucjach i gremiach Unii Europejskiej nie ma obecnie atmosfery umożliwiającej kompromisowe rozwiązanie kwestii zapisania w preambule przyszłej konstytucji europejskiej odwołania do Boga czy też zaznaczenia szczególnej roli tradycji chrześcijańskiej w budowaniu europejskiej wspólnoty wartości. Ani członkowie Konwentu, powołanego do opracowania projektu traktatu konstytucyjnego Unii, ani członkowie Komisji Europejskiej, ani członkowie Parlamentu Europejskiego nie będą raczej w tej sprawie kruszyć kopii.
Wydaje się, że nawet te partie w Europie, które w swych nazwach mają przymiotnik "chrześcijański" i są zrzeszone w Europejskiej Partii Ludowej (EPP), gotowe są raczej dla świętego spokoju ulec przeciwnikom invocatio Dei w europejskiej konstytucji. Dano temu faktycznie wyraz podczas kongresu EPP, poświęconego traktatowi konstytucyjnemu, w Estoril w październiku 2002 roku. Ten brak odwagi europejskiej chadecji w sprawie invocatio Dei kontrastuje wyraźnie ze zdecydowaną postawą partii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta