Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda w oczy

17 maja 2003 | Plus Minus | JN

WYWIAD-RZEKA ABP. JÓZEFA ŻYCIŃSKIEGO

Prawda w oczy

Niektórym ludziom ujawnia się Bóg Groźny, innym Bóg Miłosierdzia. Do arcybiskupa Józefa Życińskiego zdecydowanie bardziej przemawia obraz Boga Miłosierdzia.

Gazety, telewizja i radio karmią nas nieustannie informacjami o aferach, nadużyciach władzy przez ludzi przekupnych, oszustwach itd. Taką jest ze swojej natury wolna prasa na całym świecie. Jednakże stałe proponowanie czytelnikom, telewidzom i radiosłuchaczom tego rodzaju strawy musi na dłuższą metę wywierać wpływ demoralizujący. Wpaja przekonanie, że osiąganie zysków w sposób naruszający prawo i dobre obyczaje jest czymś normalnym i powszechnie przyjętym, a więc trzeba się ze złem pogodzić. Walka z nim pozbawiona jest sensu, bo sądy, prokuratura i organy wymiaru sprawiedliwości nie są w stanie podołać rozmiarom zjawiska. Okazują się bezsilne.

Jak można tego rodzaju efektom przeciwdziałać? Mowy nie ma o ograniczaniu wolności prasy, bo byłoby to "wylewanie dziecka z kąpielą". Media są najskuteczniejszym instrumentem wykrywania przestępstw i odstraszania przestępców. Zły rozgłos jest często karą niemniej dotkliwą niż więzienie. Pod warunkiem oczywiście, że na straży dobrego imienia obywateli oskarżanych publicznie stoi - jak się to dzieje w Ameryce czy w Anglii - prawo, surowo karzące za zniesławienie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament