Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozpacz wolności

17 maja 2003 | Plus Minus | BĆ

OBRAZKI Z IRAKU

Rozpacz wolności

Mój kolega, pisarz węgierski, może być zadowolony: skończyła się wojna w Iraku. Nie znaleziono wprawdzie tajnej broni, ale - przy pewnej liczbie ofiar wśród ludności cywilnej i dających się przewidzieć zniszczeniach - dyktatura padła.

Pierwszym aktem nowo odnalezionej wolności okazuje się burzenie pomników tyrana. Mieszkańcy Bagdadu wdrapują się na gigantyczne kolumny z zamiarem obalenia stamtąd, z góry, pomnika wielkiego wodza, do wczoraj tak ważnego dla wszystkich. Obiekty te mają coś wspólnego, przedstawiają przeważnie gospodarza kraju z ręką wyciągniętą nie wiadomo dokąd. Ręka okazuje się teraz przydatna, bo metalową linę, która posłuży do przewrócenia figury, można zaczepić na jednym z palców. A ponieważ przy takiej robocie zwykle wyłania się przodownik, widzę oto, jak obywatel w kolorowej koszuli pierwszy wdrapał się na ramię wodza i jakby nagle odkrył swoją życiową szansę: on będzie kierował burzeniem pomnika. Dotychczas żył...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament