Koło zamachowe czy bariera rozwoju
Koło zamachowe czy bariera rozwoju
WOJCIECH ROGOWSKI
Im bliżej wejścia do Unii, tym chętniej zastanawiamy się, w jakich dziedzinach osiągniemy przewagę i co będzie lokomotywą wzrostu gospodarczego i źródłem poprawy pozycji Polski we Wspólnotach Europejskich. Senator Jerzy Markowski, podkreślając potrzebę nowej polskiej polityki przemysłowej, twierdzi, że naszą przewagę konkurencyjną możemy budować, bazując na zasobach surowców energetycznych, np. węgla kamiennego, a także na rozwiniętej przy jego wykorzystaniu energetyce i przemyśle ciężkim. Obecna sytuacja w sektorach energetycznych skłania jednak do sceptycyzmu.
Każda otwarta gospodarka potrzebuje do rozwoju przewagi konkurencyjnej. Kiedyś szczególne miejsce zajmowała w tej mierze dostępność surowców energetycznych. Jednak zmiany technologiczne i globalizacja powodują, że wczorajsza przewaga dziś może stać się barierą rozwoju, czasami może odegrać nawet rolę młyńskiego koła u szyi. Analiza obecnych procesów w sektorach energetycznych (energetyka, górnictwo węgla kamiennego) budzi niepokój i skłania do sceptycznego podejścia do planów przyznania tej branży roli "przewodniej siły" gospodarki.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta