Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koło zamachowe czy bariera rozwoju

17 maja 2003 | Ekonomia | WR

Nie sposób liczyć na to, że krajowy sektor energetyczny stanie się punktem wyjścia do uzyskania przewagi konkurencyjnej przez polską gospodarkę

Koło zamachowe czy bariera rozwoju

WOJCIECH ROGOWSKI

Im bliżej wejścia do Unii, tym chętniej zastanawiamy się, w jakich dziedzinach osiągniemy przewagę i co będzie lokomotywą wzrostu gospodarczego i źródłem poprawy pozycji Polski we Wspólnotach Europejskich. Senator Jerzy Markowski, podkreślając potrzebę nowej polskiej polityki przemysłowej, twierdzi, że naszą przewagę konkurencyjną możemy budować, bazując na zasobach surowców energetycznych, np. węgla kamiennego, a także na rozwiniętej przy jego wykorzystaniu energetyce i przemyśle ciężkim. Obecna sytuacja w sektorach energetycznych skłania jednak do sceptycyzmu.

Każda otwarta gospodarka potrzebuje do rozwoju przewagi konkurencyjnej. Kiedyś szczególne miejsce zajmowała w tej mierze dostępność surowców energetycznych. Jednak zmiany technologiczne i globalizacja powodują, że wczorajsza przewaga dziś może stać się barierą rozwoju, czasami może odegrać nawet rolę młyńskiego koła u szyi. Analiza obecnych procesów w sektorach energetycznych (energetyka, górnictwo węgla kamiennego) budzi niepokój i skłania do sceptycznego podejścia do planów przyznania tej branży roli "przewodniej siły" gospodarki.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament