Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawiam na Tolka Banana

17 maja 2003 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

MŁODA LITERATURA: WYZWOLENI CZY ZNIEWOLENI?

Stawiam na Tolka Banana

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

Tego się można było spodziewać. Popkultura z nieodłącznym kultem młodości, programowym infantylizmem i przeświadczeniem o swej wyjątkowości zdominowała także i te rejony życia artystycznego i intelektualnego, które dotąd skutecznie jej się opierały. Niestety, poddała się temu naporowi także literatura, a szczególnie proza, polska, regularnie dziś gwałcona, by nie powiedzieć - rypana przez autorów, którzy, odrzuciwszy dawne systemy wartości, jedyną wartość uczynili z tego, co jest zarazem orężem ich i tarczą obronną - młodego wieku.

Jednym z najważniejszych kryteriów literackich stała się w Polsce data urodzenia osoby piszącej. W ślad za cudownym odkryciem nastoletniego talentu Doroty Masłowskiej podążają ostatnio admiratorzy kolejnego piszącego małolata Mirosława Nahacza, obdarzonego - zdaniem Andrzeja Stasiuka - wyjątkowym słuchem literackim: "Po prostu, czytając, słyszy się głos (...) To się po prostu słyszy. Czegoś takiego nie można się nauczyć, ponieważ nie ma od kogo". Po takiej rekomendacji niepodobna nie sięgnąć po powieść ("Osiem cztery"), co i uczyniłem. Kiedy jednak, brnąc strona po stronie przez litanie słów powszechnie uznanych za obelżywe, zorientowałem się, że problem bohatera polega na tym, czy na imprezie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament