Sens celibatu
Sens celibatu
Ks. dr hab. Grzegorz Ryś urodził się w 1964 r., jest historykiem Kościoła i wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej. Autor studium o inkwizycji oraz prac: "Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby wielkiej schizmy", "Pobożność ludowa na ziemiach polskich w średniowieczu" oraz "Dziesięć wieków diecezji krakowskiej" (napisana z ks. prof. Janem Kracikiem). Ostatnio wydał książkę "Celibat".
Czy współczesne zmiany kulturowe nie potęgują przekonania, że celibat to jeden z głównych problemów księży i Kościoła?
KS. GRZEGORZ RYŚ: W Kościele nie jest to sprawa pierwszoplanowa, istnieje wiele ważniejszych problemów. Niewątpliwie jednak temat ten powraca, a sprawa celibatu jest dlatego tak ważna dla współczesnego człowieka, że w ostatnim stuleciu nastąpiły wielkie zmiany w postrzeganiu ludzkiego życia erotycznego i seksualnego. Kościół natomiast jest uważany za bastion tradycyjnej moralności. A ponieważ zmiany następowały bardzo szybko, nietrudno o podejrzenia, że także w Kościele z celibatem nie jest dobrze. Głosi się go, ale nie przestrzega, podobnie jak np. ubóstwa. Może jednak część winy trzeba wziąć na siebie. Fałszywa bowiem była tradycja zbytniego lęku i przestrzegania przed seksem. Z tego powodu błędnie zaczynano nieraz dyskusje na temat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta