Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sens celibatu

17 maja 2003 | Raporty | AJ

ROZMOWA Z KS. GRZEGORZEM RYSIEM

Sens celibatu

Ks. dr hab. Grzegorz Ryś urodził się w 1964 r., jest historykiem Kościoła i wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej. Autor studium o inkwizycji oraz prac: "Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby wielkiej schizmy", "Pobożność ludowa na ziemiach polskich w średniowieczu" oraz "Dziesięć wieków diecezji krakowskiej" (napisana z ks. prof. Janem Kracikiem). Ostatnio wydał książkę "Celibat".

Czy współczesne zmiany kulturowe nie potęgują przekonania, że celibat to jeden z głównych problemów księży i Kościoła?

KS. GRZEGORZ RYŚ: W Kościele nie jest to sprawa pierwszoplanowa, istnieje wiele ważniejszych problemów. Niewątpliwie jednak temat ten powraca, a sprawa celibatu jest dlatego tak ważna dla współczesnego człowieka, że w ostatnim stuleciu nastąpiły wielkie zmiany w postrzeganiu ludzkiego życia erotycznego i seksualnego. Kościół natomiast jest uważany za bastion tradycyjnej moralności. A ponieważ zmiany następowały bardzo szybko, nietrudno o podejrzenia, że także w Kościele z celibatem nie jest dobrze. Głosi się go, ale nie przestrzega, podobnie jak np. ubóstwa. Może jednak część winy trzeba wziąć na siebie. Fałszywa bowiem była tradycja zbytniego lęku i przestrzegania przed seksem. Z tego powodu błędnie zaczynano nieraz dyskusje na temat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament