Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papież prywatny

17 maja 2003 | Raporty | JM

Papież prywatny

Wśród wielu cech, które odróżniają pontyfikat Jana Pawła II od poprzednich, jest ujawnienie sfery prywatnej życia Ojca Świętego. W przeszłości starano się utrzymywać papieży w sakralnej separacji od "świeckiego" świata.

Jadali samotnie, a zaproszenie do papieskiego apartamentu było prawdziwym wyjątkiem zastrzeżonym dla najbliższych współpracowników. O chorobach papieży dowiadywano się dopiero po ich śmierci. Jan Paweł II zaprasza wybranych gości na msze do swojej kaplicy prywatnej, a do stołu przyjaciół z Polski i polityków z całego świata. O swoich chorobach informował publicznie, przemawiając z okna Pałacu Apostolskiego.

Papież wstaje bardzo wcześnie. Przed siódmą jest już w kaplicy prywatnej. Goście przybywający na mszę poranną już go tam zastają pogrążonego w modlitwie. Zaproszenie do tego miejsca ma specjalny charakter. Do apartamentów oficjalnych - na drugim piętrze Pałacu Apostolskiego - przybywają politycy. Ich audiencjami zajmuje się prefekt Domu Papieskiego, amerykański biskup James Michael Harvey. "Na górę" - to znaczy do apartamentu prywatnego - zaprasza biskup Stanisław Dziwisz. Na ogół dzwoni osobiście poprzedniego wieczora, zalecając, aby przybyć wczesnym rankiem do Spiżowej Bramy.

Udział w tej porannej mszy jest wielkim przeżyciem nawet dla kogoś, kto, jak ja,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament