Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziesięć dokonań

17 maja 2003 | Raporty | GW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Dziesięć dokonań

Watykan, Boże Narodzenie 2002 r.

Ocena pontyfikatu przed jego końcem może okazać się trudna. Ale ponieważ papiestwo Jana Pawła II zostało zbudowane wokół wielkiej idei chrześcijańskiego humanizmu jako odpowiedzi Kościoła na kryzys światowej cywilizacji początku nowego wieku i nowego tysiąclecia - zadanie to jest mniej przerażające. W chwili, gdy Jan Paweł II kończy 83 lata i zbliża się do 25. rocznicy swojego pontyfikatu, możemy wyodrębnić 10 jego trwałych dokonań:

1. Jan Paweł II dostosował papiestwo do XXI wieku. Powracając do źródeł Nowego Testamentu, stał się jako papież bardziej świadkiem wiary niż administratorem. Świat nie postrzega go jako szefa globalnej korporacji religijnej. Myśli o nim jako o wielkim religijnym i moralnym świadku. Ten pasterski zwrot w papiestwie z pewnością będzie kontynuowany w przyszłości.

Polska 1979 r.

FOT. (C) ARTURO MARI

2. Jan Paweł II poczynił heroiczne wysiłki na rzecz ochrony dziedzictwa II Soboru Watykańskiego jako wielkiego wydarzenia duchowego, w które Kościół katolicki - dzięki swojej wzbogaconej misji ewangelicznej - zaangażował współczesny świat. Ten Sobór był soborem wolności. Jak pokazał papież w swojej interpretacji soboru, wolność musi być związana z prawdą i podporządkowana dobru. Ta idea to wielki i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament