Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pilnować swoich interesów

17 maja 2003 | Ekonomia | KB

Polska i inni kandydaci do UE powinni szybko włączyć się do debaty o reformie instytucji strefy euro

Pilnować swoich interesów

KLAUS BACHMANN

Debata o terminie przystąpienia Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej i o tym, jak do tego czasu powinien być zreformowany pakt stabilizacji i wzrostu wywołała wiele kontrowersji wśród polskich ekonomistów i polityków. Choć jednak w Unii nadal trwają dyskusje o reformie UGiW i jej instytucji, to jej implikacje - nieraz bardzo wątpliwe dla interesów krajów kandydujących - nie wywołują żadnego echa ani w Polsce, ani w unijnym Konwencie. Głosów kandydatów na ten temat nie słychać, mimo że powinny one zabiegać o swoje przyszłe interesy.

Ważne jest przecież nie tylko to, kiedy Polska przystąpi do UGiW i przyjmie euro oraz jak będzie wówczas ustalany kurs tej waluty, lecz również to, jaki będzie wpływ poszczególnych krajów na decyzje dotyczące euro i układ sił w UGiW. Jest to kwestia podobna jak przy powiększeniu Unii Europejskiej, do której nie można po prostu "doczepić" dziesięciu nowych krajów; również UGiW, rozszerzając się, zmieni charakter.

W zachodnioeuropejskiej debacie o reformie instytucji UGiW pojawiają się od kilku lat dwa wątki, szczególnie ważne dla kandydatów. Nie mogą oni bowiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament