Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bańka polska

17 maja 2003 | Plus Minus | MR
źródło: Nieznane

PAŃSTWO DO REMONTU

Bańka polska

Bańki mydlane są bardzo piękne, niestety, puste w środku, przy odważniejszym dotknięciu szybko pękają. Nadmiar mydła nie najlepszej jakości sprawił, że kilka takich baniek wyrosło na wciąż niedomytej skórze współczesnej Rzeczypospolitej. Są to bańki wielkich narracji, które towarzyszą kolejnym przełomom w naszym kraju.

RYS. JANUSZ KAPUSTA

Pisała już o nich Anna Radziwiłł w artykule "W cieniu utopii" ("Rzeczpospolita", 21 - 22 grudnia 2002 r.), przywołując trzy "Wielkie Zmiany", które Polacy przeżywali w XX wieku: początek Polski Niepodległej, Ludowej i Solidarnościowo-Demokratycznej. "Każdym narodzinom towarzyszyła nadzieja na realizację utopii, marzenia o jakichś Çszklanych domachČ. (...) I trzykrotnie, po mniej czy bardziej powszechnym przeżyciu spełnienia i zwycięstwa, następowało poczucie niespełnienia". Mimo to, zdaniem autorki, negatywne doświadczenia nie osłabiły skłonności do utopijnego myślenia. "Pozostała w nas wiara w możliwości rozwiązań idealnych, w istnienie uniwersalnego klucza - wytrychu, za pomocą którego można rozwiązać każdy problem".

Bo bańka polska odrasta nieustannie. Także i tym razem, gdy zamiast ją przekłuć, uczestnicy publicznej dyskusji wokół afery Rywina pieczołowicie ją pielęgnują, dodając coraz więcej mydła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament