Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja praw człowieka

17 maja 2003 | Raporty | MZ
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rewolucja praw człowieka

Hasła "praw człowieka" stały się głośne równocześnie z agresywnym, wrogim chrześcijaństwu tonem oraz okrucieństwem środkowej fazy rewolucji francuskiej i wraz z owym tonem i okrucieństwem - w pochodzie kontynentalnego liberalizmu (co podkreślam, by go odróżnić od "anglosaskiego") upowszechniły się w całej Europie.

Sarajewo, 1997 r.

(C) AP

Sprawiło to, że samą ich ideę, zarówno wewnątrz Kościoła, jak i w kręgach mu wrogich, uznano powszechnie za antychrześcijańską. Był to podwójny absurd, jako że koncepcja praw człowieka mogła wyłącznie powstać, i powstała, w kulturze chrześcijańskiej, a jej dojrzały wyraz można znaleźć już w XVI wieku w pismach dominikanina Bartolomea de Las Casasa, papieża Pawła III oraz wielu wybitnych dominikanów i jezuitów nauczających na najsłynniejszym w tym okresie uniwersytecie w Salamance. Antykościelny użytek z koncepcji praw człowieka sprawił jednak, że przez cały wiek XIX wśród katolików bardzo rozpowszechniło się przekonanie, iż są one przede wszystkim instrumentem do walki z Kościołem. Sytuacja ta zaczęła się powoli zmieniać pod wpływem analizy nowożytnych totalitaryzmów, a bardzo istotny okazał się pontyfikat Jana XXIII, autora słynnej encykliki "Pacem in terris".

Dopiero jednak nacisk położony przez papieża z Polski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament