Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lewy sierpowy

17 maja 2003 | Plus Minus | JM
źródło: Nieznane

TAK BYŁO

Lewy sierpowy

Zygmunta Chychłę, pierwszego polskiego powojennego mistrza olimpijskiego w boksie, wymazano z encyklopedii i leksykonów sportowych wydanych w PRL. Przyczyną była jego emigracja do Niemiec Zachodnich. Zabiegał o wyjazd przez 15 lat. Teraz okazało się, że powodem wieloletniego braku zgody na emigrację było odrzucenie przez Chychłę propozycji zostania agentem polskiej bezpieki w Niemczech. W walce z zastawioną siecią bezpieki ten Kaszub musiał wykazać więcej uporu i hartu ducha niż wtedy, gdy zdobywał złoty medal olimpijski.

Gdy w roku 1952 Chychła zdobywał złoty medal olimpijski, a rok później mistrzostwo Europy, źle się czuł. Lekarze sportowi i działacze zapewniali jednak, że z jego zdrowiem jest wszystko w porządku.

- Wujek po zdobyciu mistrzostwa Europy w Warszawie bardzo podupadł na zdrowiu. Udał się do lekarza niezwiązanego ze sportem - mówi Leonarda Brzozowska, siostrzenica Zygmunta Chychły. - Lekarz odkrył zaawansowaną gruźlicę płuc. Wujek do dziś ma żal do lekarzy sportowych i działaczy, że wiedzieli o jego chorobie, ale kazali mu walczyć o medale.

Chychła w walce z Rumunem Lincą na mistrzostwach Europy w 1953 r.

FOT. (C) ADM / WDOWIŃSKI

Chychła przez rok leczył się w szpitalu i sanatoriach. Jego rodzina była w tym czasie bez środków do życia. Wyzdrowiał, ale na ring już nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2925

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Zamów abonament