Lewy sierpowy
Lewy sierpowy
Zygmunta Chychłę, pierwszego polskiego powojennego mistrza olimpijskiego w boksie, wymazano z encyklopedii i leksykonów sportowych wydanych w PRL. Przyczyną była jego emigracja do Niemiec Zachodnich. Zabiegał o wyjazd przez 15 lat. Teraz okazało się, że powodem wieloletniego braku zgody na emigrację było odrzucenie przez Chychłę propozycji zostania agentem polskiej bezpieki w Niemczech. W walce z zastawioną siecią bezpieki ten Kaszub musiał wykazać więcej uporu i hartu ducha niż wtedy, gdy zdobywał złoty medal olimpijski.
Gdy w roku 1952 Chychła zdobywał złoty medal olimpijski, a rok później mistrzostwo Europy, źle się czuł. Lekarze sportowi i działacze zapewniali jednak, że z jego zdrowiem jest wszystko w porządku.
- Wujek po zdobyciu mistrzostwa Europy w Warszawie bardzo podupadł na zdrowiu. Udał się do lekarza niezwiązanego ze sportem - mówi Leonarda Brzozowska, siostrzenica Zygmunta Chychły. - Lekarz odkrył zaawansowaną gruźlicę płuc. Wujek do dziś ma żal do lekarzy sportowych i działaczy, że wiedzieli o jego chorobie, ale kazali mu walczyć o medale.
Chychła w walce z Rumunem Lincą na mistrzostwach Europy w 1953 r.
FOT. (C) ADM / WDOWIŃSKI
Chychła przez rok leczył się w szpitalu i sanatoriach. Jego rodzina była w tym czasie bez środków do życia. Wyzdrowiał, ale na ring już nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta