Pasja do Polski
Pasja do Polski
Życzenia z Białego Domu
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Przepis na życie zaczerpnął od matki: "Najlepiej służysz sobie, służąc innym". Oraz od Henryka Sienkiewicza, który radził obrać sobie jakiś altruistyczny cel i związać się z nim tak mocno, żeby jego niespełnienie było osobistą porażką, a ziszczenie spełnieniem osobistym. I służył owocnie, a spełniło mu się więcej, niż ośmielał się marzyć, choć życie nie potoczyło mu się tak, jak w młodości zamierzył.
Rósł w Polsce odrodzonej. Chciał być - jak Franciszek Drucki-Lubecki, minister skarbu Królestwa Polskiego, lub Eugeniusz Kwiatkowski, minister przemysłu i handlu, a potem skarbu i wicepremier w rządach po 1926 r. - działaczem gospodarczym i ekonomistą. Za radą właśnie Kwiatkowskiego, z którego synem Janem się przyjaźnił, obrał studia na jedynym wówczas wydziale ekonomicznym w Polsce, u profesora Edwarda Taylora na Uniwersytecie Poznańskim. Pracę nad doktoratem o cyklu koniunktury gospodarczej w latach 1929 - 1936 przerwało mu powołanie do wojska. W kampanii wrześniowej walczył w 2. Dywizjonie Artylerii Konnej. Trafił z całym oddziałem do niewoli, uciekł z transportu do obozu jenieckiego, wrócił do rodzinnej Warszawy. Miał być człowiekiem nauki, pisana mu była walka.
Na kurierskim szlaku
Wstąpił do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta