Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jesteśmy ogrodnikami

07 czerwca 2003 | Plus Minus | BW

CZYTAJĄC

Jesteśmy ogrodnikami

BRONISŁAW WILDSTEIN

Totalitaryzm, niezależnie od barw, jakie może przybierać, pojawia się wtedy, gdy zaczynamy wierzyć, że +wszystko jest możliwe+" - tak zaczyna się pierwszy rozdział "Eseju o człowieku późnej nowoczesności" wydanego właśnie przez Znak traktatu autorstwa Chantal Delsol.

Delsol, profesor filozofii politycznej w Paryżu, diagnozuje stan współczesnego człowieka Zachodu i jego kultury. Stan ten jest efektem odmowy przemyślenia doświadczeń XX wieku, a więc koszmaru totalitaryzmów, które winny być fundamentalną nauką dla człowieka "późnej nowoczesności". Totalitaryzmy mają swoje korzenie w myśleniu utopijnym, które nie uznaje ułomnej i niepełnej natury człowieka. Zamiast do tego antropologicznego wyobrażenia, na którym zbudowana została nasza kultura, ideologie totalitarne odwołały się do idei "nowego człowieka", którego należało "wykuć", aby sprostał oczekiwaniom budowniczych utopii i projektowanym przez nich wizjom ładu doskonałego.

W źródłowej dla naszej kultury opowieści biblijnej (nie tylko zresztą w niej, jest to archetyp pojawiający się w różnych kulturach) prarodzice ludzkości wygnani zostali z raju z powodu grzechu pychy. Ulegli pokusie stania się "równymi Bogu" i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2943

Spis treści
Zamów abonament