Jesteśmy ogrodnikami
Jesteśmy ogrodnikami
BRONISŁAW WILDSTEIN
Totalitaryzm, niezależnie od barw, jakie może przybierać, pojawia się wtedy, gdy zaczynamy wierzyć, że +wszystko jest możliwe+" - tak zaczyna się pierwszy rozdział "Eseju o człowieku późnej nowoczesności" wydanego właśnie przez Znak traktatu autorstwa Chantal Delsol.
Delsol, profesor filozofii politycznej w Paryżu, diagnozuje stan współczesnego człowieka Zachodu i jego kultury. Stan ten jest efektem odmowy przemyślenia doświadczeń XX wieku, a więc koszmaru totalitaryzmów, które winny być fundamentalną nauką dla człowieka "późnej nowoczesności". Totalitaryzmy mają swoje korzenie w myśleniu utopijnym, które nie uznaje ułomnej i niepełnej natury człowieka. Zamiast do tego antropologicznego wyobrażenia, na którym zbudowana została nasza kultura, ideologie totalitarne odwołały się do idei "nowego człowieka", którego należało "wykuć", aby sprostał oczekiwaniom budowniczych utopii i projektowanym przez nich wizjom ładu doskonałego.
W źródłowej dla naszej kultury opowieści biblijnej (nie tylko zresztą w niej, jest to archetyp pojawiający się w różnych kulturach) prarodzice ludzkości wygnani zostali z raju z powodu grzechu pychy. Ulegli pokusie stania się "równymi Bogu" i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta