Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demokratyzacja kapitalizmu

07 czerwca 2003 | Ekonomia | RJ

Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że pojawiają się coraz to nowe formy zabezpieczeń przed ryzykiem ekonomicznym

Demokratyzacja kapitalizmu

ROBERT J. SHILLER

Kapitalizm jest motorem wzrostu gospodarki światowej. Ale jednocześnie jego dynamika - właściwa mu "twórcza destrukcja" - staje się przyczyną niepewności ekonomicznej. Firmy, którym się nie powiodło, spychane są na bok, żeby dać miejsce przedsiębiorstwom nowym i lepszym; także ludzi, którzy pod względem ekonomicznym stają się mniej wydajni (często zresztą bez żadnej winy z ich strony), rynek może się pozbyć, co powoduje przerwanie ich kariery i sprawia, że inwestycje, jakie poczynili, kurczą się do ułamka ich pierwotnej wartości.

Ta właśnie niepewność tkwi u źródeł żądań interwencji państwa, które ma chronić jednostki przed bezlitosnym rynkiem. Wiele krajów - poczynając od wprowadzonego przez Bismarcka w XIX-wiecznych Niemczech systemu zabezpieczenia społecznego, przez amerykański Nowy Ład z lat 30., aż po socjaldemokratyczną politykę, stosowaną w powojennej Europie - stworzyło zatem różne odmiany państwa opiekuńczego, w którym rząd kontroluje i ogranicza siły rynku, zapewniając jednostkom szeroko zakrojoną "sieć bezpieczeństwa".

Chociaż z pewnością jest to duże osiągnięcie, wiele osób uważa, że cena...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2943

Spis treści
Zamów abonament