Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdyby Polacy mówili tylko po angielsku

07 czerwca 2003 | Ekonomia | SD

MOIM ZDANIEM

Gdyby Polacy mówili tylko po angielsku

STEFAN DUNIN-WĄSOWICZ

Co cztery lata odbywa się Kongres Informatyki Polskiej. Podczas poprzedniego kongresu, w 1999 roku, perspektywy tego sektora wyglądały bardzo dobrze. Polski rynek usług, oprogramowania i sprzętu szacowany był na około 3,8 mld dolarów, szybko się rozwijał, a projekcje wskazywały, że w 2003 roku jego wartość przekroczy 4,5 mld USD. Prognozy firm światowych nadal wskazywały na 10 - 15 proc. wzrostu, wydatki przedsiębiorstw na zapobieganie "błędowi daty 2000" przekraczały oczekiwania. Trwała internetowa rewolucja, choć ze strony firm joint venture pojawiały się już pierwsze oznaki słabnącego entuzjazmu wobec inwestowania w spółki informatyczne.

Dziś polski rynek znów szacowany jest na 3,8 mld USD, czyli na poziomie z 1999 roku. Spółek informatycznych jest trochę mniej, ich marże spadły, a polskiego przemysłu wytwarzającego produkty, oprogramowanie czy usługi nadające się na eksport jak nie było tak nie ma. Eksport jest minimalny, 40 - 50 mln USD rocznie, czyli około dolara na mieszkańca. Jednak w pierwszej piętnastce największych na krajowym rynku firm tej branży jest siedem polskiego pochodzenia - a w Wielkiej Brytanii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2943

Spis treści
Zamów abonament