Katedra biskupa Strossmayera
Katedra biskupa Strossmayera
Josip Juraj Strossmayer
ELŻBIETA SAWICKA
Jan Paweł II podczas swojej, trzeciej już, pielgrzymki do Chorwacji po raz pierwszy pojedzie do Slawonii. Właśnie dziś ma odwiedzić Osijek i Djakovo, miasta nierozerwalnie złączone z nazwiskiem biskupa Josipa Juraja Strossmayera (1815 - 1905), czołowej postaci życia religijnego, politycznego, naukowego i kulturalnego XIX-wiecznej Chorwacji. W Djakovie papież prywatnie odwiedzi wzniesioną przez Strossmayera katedrę, która uchodzi za najbardziej wschodni kościół katolicki w kręgu cywilizacji zachodniej. I za jeden z najpiękniejszych w całej Chorwacji.
Czy budowana przez szesnaście lat potężna katedra to dzieło życia biskupa Strossmayera? Nie jest to w każdym razie jego dzieło jedyne. Temu samemu człowiekowi Chorwaci zawdzięczają także utworzenie Akademii Nauk i Sztuk, otwarcie cennej galerii malarstwa zachodniego i modernizację uniwersytetu zagrzebskiego. Dzięki Strossmayerowi i jego hasłu "wolność poprzez oświecenie" Zagrzeb, wyposażony w podstawowe instytucje życia kulturalnego i naukowego, stał się cywilizowaną europejską metropolią.
Nic dziwnego, że stawiają biskupowi Strossmayerowi pomniki, a jego imię noszą ulice i place wielu chorwackich miast. Z ogromnego, ponadnaturalnej wielkości monumentu dłuta Ivana...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta