Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Steinbach to nie całe Niemcy

14 kwietnia 2007 | Plus Minus | AR

Steinbach to nie całe Niemcy W jakim stopniu różne pojmowanie przeszłości przez Niemców i Polaków utrudnia wzajemną komunikację? Czy realne jest sprowadzenie pamięci narodowych do wspólnego mianownika? Muzeum Powstania Warszawskiego i redakcja "Rzeczpospolitej" zorganizowały debatę historyków i publicystów. Uczestniczyli w niej poseł SPD Dietmar Nietan, profesor Manfred Wilke z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, historyk Arnulf Baring, publicystka Katrin Steffen, dr. Marek Cichocki z Centrum Europejskiego w Natolinie oraz Paweł Lisicki i Piotr Semka z "Rzeczpospolitej"

Paweł Lisicki: Zacznijmy od pytania, które się coraz częściej pojawia w polskiej publicystyce: Czy w Niemczech następuje proces renacjonalizacji pamięci narodowej?

Arnulf Baring : Oczywiście przeszłość w znaczącym stopniu determinuje przyszłość. Oba narody - polski i niemiecki - będą potrzebowały wiele czasu, zanim będą w stanie przezwyciężyć potworne doświadczenia XX wieku i przenieść je całkowicie do historii. Nie ma żadnej wątpliwości, że Niemcy wywołały II wojnę światową, a Polska była jej pierwszą ofiarą. Przeszłość nie może być jednak naszym jedynym punktem orientacji. Musimy poszukiwać drogi ku przyszłości. Wydaje się, że w dużym stopniu już się to nam udało. Przeżyliśmy pewne zachmurzenie w ostatnim czasie, ale jest ono przejściowe i mam nadzieję, że droga pojednania i współpracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4131

Spis treści
Zamów abonament