Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obywatel kibic

14 kwietnia 2007 | Plus Minus | PL
źródło: Nieznane

Obywatel kibic Po latach programowego niezaangażowania wraca moda na kontestację. Nakręcając się złymi emocjami i poczuciem beznadziei, nie zbudujemy społeczeństwa obywatelskiego. Trzeba wyjść z roli i uwierzyć, że istnieje życie poza polityką - pisze Piotr Legutko.

Jeśli chcesz być w tym sezonie trendy, musisz stać się obywatelem: świadomym, aktywnym, no i oczywiście niepokornym. Jeszcze w klapach nie ma oporników, ale pewnie się pojawią lada dzień. Młodzi chcą mieć swoje przeżycie pokoleniowe, starszym wracają wspomnienia sprzed ćwierć wieku. Nadchodzi obywatelska wiosna.

Front odmowy

Zanim zagłębimy się w istotę tej nowej "obywatelskości", od razu warto zauważyć: jest postęp! Przez ostatnie kilkanaście miesięcy nosiło się wyłącznie żałobę po III RP, w modzie była emigracja: wewnętrzna lub zewnętrzna. Teraz słowa "społeczny" i "obywatelski" odmieniane są wokół przez wszystkie przypadki. Internet buzuje odezwami, listami, trwa licytacja pomysłów na najbardziej spektakularną formę protestu - tu i teraz. Ożywiły się tkwiące od lat w letargu uniwersytety, organizują się dziennikarze, na ulice wyszli (nie w sprawach płacowych!) nauczyciele. Na pewno została uwolniona jakaś społeczna energia. Jaka jest zatem jej natura?

Jan Widacki, profesor, adwokat i dyplomata, zwierza się "Gazecie Wyborczej", że "obywatelskie nieposłuszeństwo jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4131

Spis treści
Zamów abonament