Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demokratyczny święty Paweł

12 lipca 2007 | Warszawa

? Piotr Semka

60 lat temu, latem 1947 roku na burmistrza Berlina wybrany został Ernst Reuter. Polityk, który uczynił z tegoż miasta symbol walki o wolność. To właśnie socjalista Reuter, obok konserwatysty Adenauera, Niemcom zmagającym się z poczuciem winy za nazizm pokazał, jak odzyskać godność, broniąc własnej wolności.

Gdy w grudniu 1946 roku Ernst Reuter powrócił z emigracji – mało kto zwrócił na to uwagę. Berlińczycy w morzu powojennych ruin zmagali się z wyjątkowo ostrą zimą i bardziej od polityki ich uwagę skupiała wizja zjedzenia ciepłej zupy. Reuter był człowiekiem o misiowatej posturze, nosił staroświeckie palto i charakterystyczny czarny beret. Tylko nieśmiałym uśmiechem zdobywał szybko zaufanie. Trudno było w nim dostrzec przyszłego idola berlińczyków.

Pupil Lenina

Liczący sobie wówczas 57 lat Reuter miał za sobą całkiem burzliwy polityczny życiorys. Członkiem SPD był od 23. roku życia. Gdy wybuchła I wojna światowa, nie krył swego pacyfizmu, co odróżniało go od wielu socjalistów, którzy poddali się wojennemu rauszowi. Mimo to trafił na front wschodni. Ale z niewolnika nie ma wojownika – szybko trafił do rosyjskiej niewoli. Za drutami obozu jenieckiego pochłaniał marksistowską literaturę i gdy bolszewicy dochodzili do władzy – wyszedł z obozu jako czerwony komisarz. Zetknął się z samym Leninem, który wysłał go nad Wołgę, aby rewolucjonizował tamtejszych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4257

Spis treści
Zamów abonament