Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak upolować białego kruka

12 lipca 2007 | Moje Pieniądze | Janusz Miliszkiewicz
źródło: Nieznane

ROZMOWA Czesław Apiecionek, bibliofil i antykwariusz z Warszawy Jak upolować białego kruka

Rz: Od 1982 roku jest pan kolekcjonerem zabytkowych książek. Zaczął pan od zbierania antybolszewickiej literatury dla dzieci i młodzieży. Potem zbierał pan m.in. bibliofilskie, niskonakładowe druki z Oficyny Florenckiej Samuela Tyszkiewicza. Niedawno zaczął pan zbierać tomiki poetyckie.

Czesław Apiecionek: Antybolszewicka literatura to było remedium na stan wojenny. Pod koniec ubiegłego roku poprosiłem jednego z wybitnych bibliofilów, aby sporządził dla mnie listę najrzadszych tomików poetyckich wydanych w Polsce w pierwszej połowie XX wieku, które zachowały się zwykle w kilku lub najwyżej kilkunastu egzemplarzach. Powstał swoisty kanon 60 tytułów 38 autorów. Na przykład do najbardziej poszukiwanych należy wydana tuż przed wojną "Ludowa zabawa" Gałczyńskiego. Anatol Stern, jak głosi legenda, po wojnie wykradał z państwowych i prywatnych bibliotek swoje tomiki i niszczył je, bo nie był z nich do końca zadowolony. Dlatego niewiele ich ocalało. "Komuna Paryska" Broniewskiego z powodów cenzuralnych ukazała się w dziesięciu egzemplarzach. Każda z tych książek kosztuje co najmniej tysiąc złotych, choć trudno precyzyjnie określić ich cenę, skoro...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4257

Spis treści
Zamów abonament