Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

12 lipca 2007 | Opinie

Kolejny kryzys koalicyjny nie powinien już nikogo szokować ani dziwić. Jednak jego treść jest odmienna niż dotychczas. Jest nie tylko ostrą konfrontacją między partiami koalicyjnymi, nie tylko grą z wyborczym straszakiem w tle. Jego efektem może być utrata wiarygodności polityki antykorupcyjnej i ambitnych postulatów ustrojowych.

O głębi tego kryzysu nie stanowi bowiem perspektywa przyspieszonych wyborów ani nawet ostrość formułowanych przez strony sporu oskarżeń. Problemem jest niezwykły i rosnący poziom nieufności poszczególnych uczestników politycznej gry. Tak wysoka nieufność prowokuje zachowania obliczone przede wszystkim na utrudnienie działania innym uczestnikom sporu, na ich skompromitowanie i pozbawienie resztek reputacji. Wyjście z tego kryzysu musiałoby zatem polegać przede wszystkim na zasadniczej zmianie strategii głównych podmiotów politycznych.

Drobne dokuczliwości

Główne partie zachowują się bowiem tak, jak gdyby polityka była grą o sumie ujemnej, w której wszyscy skazani są na porażkę, a sukces polega na tym, by przeciwnik przegrał bardziej. Sposób odwołania Leppera był – pomijając kwestię przesłanek decyzji – upokarzający dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4257

Spis treści
Zamów abonament